Meet the Team

Senior Leadership

Barry Mansfield (Director)

Toby Cann (PSHEE, Student Wellbeing Leader)
Joanne Cooper (IBDP Coordinator, Mathematics)
Lori Fritz (IBMYP Coordinator, Physics, Science)
Stacy Marshall (Learning Systems Coordinator)
Jon Neale (Digital Learning Leader)
Maria Rosengren (Admissions Director)
Bejal Shah (HR and Compliance Manager)
Jon Taylor (Finance & Operations Director)
Katy Wrench (Marketing Leader)

Board of Trustees

Julia Alden (Board Trustee)
Achim Beck (Co-Founder and Board Chair)
Rita Halbright (Co-Founder Board Trustee)
Phillippa Harris (Board Trustee)
Alastair Marke (Board Trustee)
Aideen McNamara (Board Clerk)
Pamela Sears (Co-Founder Board Trustee)

Teaching Staff

Guillermo Afonso (Mathematics/ Safeguarding Lead)
Miguel Alcantud (Chemistry, Science, Spanish)
Ladislav Bari (Mathematics)
Sonja Bartholomew (Mathematics)
Oisin Byrne (Spanish, French, Theory of Knowledge)
Stephanie Cooke (Humanities, History, Service)
Sue Dance (Visual Arts)
George Elia (Music)
Lindsey Fairweather (English)
Kelly Foster (Theatre)
Celeste Gardner (PE)
Tewolde Hagos (Teaching Lab Technician)
Benjamin Hartwright (PE)
Geraldine Healy (Geography, Humanities)
Kerry Jenkins (Science)
Kiran Kaur (English)
Anne Liao (Biology, Science)
Mei-Ling Lin (Mandarin)
Chloe MacBean (Design)
Ross McGowan (English)
Kelly Mildenhall (Theatre Arts, English)
Russel Moon (Economics)
Claire Rees (Visual Arts & Design)
Paula Rosado (Spanish)
Jonathan Simpson (Humanities)
Martyn Steiner (ESS and Science)

Administrative, Educational and Wellbeing Staff

Andreina Escorcio (Reception)
Basi Amodu (Student Counsellor)
Sonia Cross (Food Services Manager)
Amanda Deacon (Digital Librarian)
Floyd Nito Harvey (Wellbeing Support Leader)
Joanna Holmes (Finance Manager)
Andrew Howden (IT Consultant)
Katie Limchaikul (Purchasing and Facilities Officer)
Jessica Rosati (Learning Coach)
Joanna Shearer (University Guidance Counsellor)
Richard Sheppard (Kitchen Porter)
Deidre Williams (Cook)

HalcyonMeet the Team